Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Próbny egzamin ósmoklasisty 2025 rozpoczął się w poniedziałek 2 grudnia 2024 i trwał trzy dni - do 4 grudnia 2024. To okazja dla uczniów, by sprawdzić poziom swojej wiedzy i w praktyce zobaczyć, jak wygląda właściwy egzamin, do którego przystąpią w maju 2025.
Próbny egzamin ósmoklasisty - grudzień 2024 (HARMONOGRAM)
Próbny egzamin ósmoklasisty 2025 z CKE odbędzie się następujących terminach:
- poniedziałek 2 grudnia - język polski - godz. 9.00
- wtorek 3 grudnia - matematyka - godz. 9.00
- środa 4 grudnia - język angielski - godz. 9.00
Arkusze egzaminacyjne zostały udostępnione przez CKE na jej stronie internetowej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych w dniu testu z danego przedmiotu o godz. 9.00. Dzięki temu będą mogli rozwiązać je również ci uczniowie, którzy z różnych względów nie mogą osobiście pojawić się w szkole w wyznaczonym przez CKE terminie.
Próbny egzamin ósmoklasisty 2025 (arkusz) z 2 grudnia 2024
Czy udział w próbnym egzaminie ósmoklasisty jest obowiązkowy?
- Przeprowadzenie testów diagnostycznych przez szkoły jest dobrowolne (decyzja należy do dyrektora szkoły), w związku z tym nie mamy informacji, ile szkół z Wrocławia weźmie udział w przeprowadzeniu testu - mówi Piotr Świędrych, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.
Większość placówek bierze udział w próbnych testach diagnostycznych, żeby uczniowie mogli się z nimi oswoić. Niekoniecznie jednak wybierają egzamin z CKE, część decyduje się np. na testy z Operonem, które odbędą się w listopadzie.
CKE sugeruje szkołom, by próbne egzaminy ósmoklasisty zostały przeprowadzone w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego testu. Chodzi np. o godzinę rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów i zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
Czy będą oceny z próbnego egzaminu ósmoklasisty?
Robert Zakrzewski, dyrektor CKE, zaznacza, że próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu:
- informacyjnym (tj. umożliwienia uczniom pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie)
- oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia).
Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina, że każdy uczeń, który wziął udział w próbnym teście, powinien otrzymać od nauczycieli "wartościową informację zwrotną". Dowiedzieć się, co robi dobrze, a co wymaga poprawy.
Egzamin ósmoklasisty 2025 jest obowiązkowy. Czy można go nie zdać?
Egzamin ósmoklasisty, który odbędzie się w maju 2025, jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Warto jednak podkreślić, że minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, nie jest określony, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można oblać. Tak było zresztą w ubiegłych latach.
Wyniki majowych testów będą jednak miały wpływ na rekrutację do szkół średnich i na to, czy uczeń dostanie się do wybranej przez siebie placówki.
Warto dodać, że od 2025 roku zadania w arkuszach egzaminacyjnych sprawdzą poziom opanowania wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, zawartych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji z 2024 roku.
O tym, jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty 2025, przeczytacie w tekście poniżej:
Informatory egzaminów ósmoklasisty 2025 oraz przykładowe arkusze z poszczególnych przedmiotów znajdziecie na stronie CKE.
Harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2025
Terminy egzaminów:
- 13 maja (wtorek), godz. 9:00 – język polski
- 14 maja (środa), godz. 9:00 – matematyka
- 15 maja (czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny
- 4 lipca (czwartek) - ogłoszenie wyników.