wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 25 KWIETNIA]

Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 25 KWIETNIA]

Małgorzata Wieliczko ,

Materiał archiwalny Edytuj w ACMS

– Telewizja publiczna nazwała samorządowców, takich jak Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Karnowski i Jacek Sutryk, rebeliantami. Dlatego że pilnujemy konstytucji? – pytał retorycznie prezydent Wrocławia podczas swojego sobotniego spotkania online z mieszkańcami i szerzej odniósł się do tej sprawy w swoim raporcie.

Reklama

STATYSTYKADolny Śląsk

1278 – liczba zarażonych (43 nowych przypadków)

40 – liczba zgonów (3 nowe przypadki: 1 Bolesławiec, 2 Wrocław)

Polska

11 273 (381 nowych przypadków)

524 – liczba zgonów (30 nowych przypadków)

2126 – liczba wyleczonych

W ciągu doby zbadano ponad 13,7 tys. testów

Łącznie wykonano już 278 994 testów

Świat

2 834 134 – liczba zarażonych

198 405 – liczba zgonów

802 705 – liczba wyleczonych

Konferencja premiera i minister sportu

Premier przekazał, że od 4 maja w Polsce nastąpi kolejne rozluźnienie restrykcji nałożonych w związku z pandemią COVID-19. Jak wyjaśniał, udostępnione zostaną miejsca do uprawiania sportu na otwartym powietrzu, w tym orliki i inne boiska, gdzie przebywać będzie mogło nie więcej niż sześć osób.Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk dodała, że na uruchomionych obiektach będą obowiązywały wszystkie ograniczenia dotyczące m.in. dystansu między poszczególnymi osobami.Obiekty na otwartej przestrzeni będą dostępne dla maksymalnie sześciu osób, obiekty typu korty tenisowe  – dla dwóch osób przebywających na jednym korcie. Wszystkie czynności wykonywane na tych obiektach, czyli już stricte trening sportowy, będą odbywać się bez maseczki, niemniej jednak do samego przyjścia na obiekt będziemy musieli zachowywać wszystkie zasady bezpieczeństwaW trzecim etapie zostaną otwarte sale szkolne, hale sportowe, czyli obiekty zamknięte, ale również jeszcze z maksymalnie z sześcioosobowym składem osób grających, uprawniających daną dyscyplinę sportową i przy przestrzeganiu rygorów bezpieczeństwa, rygorów sanitarnych – powiedział premier.

Czwarty etap obejmie te obiekty, które jednocześnie też kojarzą się z większą bliskością osób, które ze sobą współpracują lub rywalizują w sporcie, jak różnego rodzaju siłownie, sale fitness, także baseny, sport, rekreacja i kręglarnie, czy innego tego typu miejsca uprawiania sportu.Decyzje o przejściu do kolejnych etapów – trzeciego i czwartego – będą uzależnione od liczby zachorowań, ale także od liczby dostępnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych. Ponadto, jak zapowiedział Mateusz Morawiecki: – Ekstraklasa wróci do gry pod koniec maja. 12 czerwca ma odbyć się pierwsze spotkanie PGE Ekstraligi. Spotkania piłkarskie i żużlowe będą odbywać się bez udziału kibiców.Prezydent Jacek Sutryk, odnosząc się do tych nowin, podkreśla: – My teraz musimy się zmierzyć z tymi założeniami. W przyszłym tygodniu opowiem szczegółowo, jak będzie wyglądało to „odmrażanie sportu”. Wyznań jest wiele, musimy opracować to, jak bezpiecznie otwierać dla was nasze obiekty. Będę was o tym w przyszłym tygodniu informował – obiecał.

Smutne wieści z Kędzierzyna-Koźla

– Niestety bywa, że osoby młode lekceważą to, co się teraz dzieje. Otóż, pamiętajcie, że jesteście odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za swoich rodziców, dziadków. Proszę pamiętajcie o tym! – apeluje prezydent Sutryk i przekazuje smutną informację, która dotarła do nas z Kędzierzyna Koźla, gdzie w szpitalu jednoimiennym zmarł 18-latek, u którego potwierdzono obecność koronawirusa. 

– Jak poinformowano: młody mężczyzna miał choroby współistniejące. Nie zmienia to faktu, że sytuacja, z którą mamy do czynienia, jest poważna i nie można sobie wirusa bagatelizować – dodaje prezydent.

Mobilne punkty poboru wymazów

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia zapowiedział, że przed wszystkimi szpitalami jednoimiennymi powstaną specjalne mobilne punkty poboru wymazów. Będą one przeznaczone dla osób przebywających w kwarantannie – by pod koniec kwarantanny takie osoby mogły przyjechać samochodem i zrobić badanie.

W całym kraju już jest uruchomionych 155 tzw. karetek wymazówek, czyli pojazdów, które dojeżdżają do miejsca zamieszkania pacjenta i tam pobierają wymaz.

Urząd Miejski działa i jest dezynfekowany

– Kochani, choć zachęcam was do załatwiania spraw w urzędzie zdalnie, to jednak cały czas dbamy też o to, aby urząd był odpowiednio dezynfekowany – mówi Jacek Sutryk. – Trwa weekendowa dezynfekcja naszych Centrów Obsługi Mieszkańca przy Zapolskiej, Bogusławskiego i na pl. Nowy Targ. Od poniedziałku wydłużamy godziny funkcjonowania COM-ów. Będą czynne do godz. 15.15 – dodaje prezydent i przekazuje informacje o liczbie osobiście zgłoszonych do UM spraw.Od 16 marca było aż 16 tys. takich wizyt mieszkańców w urzędzie! – Dlatego dezynfekujemy! Dodatkowo, łącznie na dozowniki, maseczki, płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni, rękawice i spryskiwacze w butelkach przeznaczyliśmy niemal 450 tys. zł – informuje Jacek Sutryk.

Edukacja we Wrocławiu

Prezydent Sutryk: – Nie tylko urząd przygotowujemy dla was.Bardzo dużo dzieje się także w naszych żłobkach, przedszkolach czy szkołach! Od wczoraj wiemy, że nasze placówki będą zamknięte do 24 maja, ale posłuchajcie, ile się teraz dzieje!We Wrocławiu jest blisko 200 placówek edukacyjnych, a także 200 żłobków – miejskich i publicznych. Okres obowiązkowej przerwy w szkołach, żłobkach i przedszkolach to nie jest dla nas czas odpoczynku. Przygotowujemy, remontujemy, budujemy lub współpracujemy przy budowie nowych placówek. Przykłady: Asfaltowa, Sygnałowa, Lipa Piotrowska, Wieczysta, Krowia, Krakowska, Rogowska, pl. Muzealny, Poznańska, gdzie powstają nowe obiekty lub szykujemy się do remontu istniejących – relacjonuje prezydent miasta.

  • Działania w placówkachPraca trwa także „w środku”. W żłobkach przeprowadzono generalne sprzątanie i dezynfekcję. Szykujemy się teraz do wakacyjnego naboru dzieci, a opiekunki biorą również udział w wolontariacie. W przedszkolach i szkołach jest jeszcze goręcej.Zamkniętych, ale tylko fizycznie, jest 167 placówek. W zdalnych lekcjach bierze udział ponad 71 tysięcy uczniów i 9300 nauczycieli. Do nauki wykorzystywane są nie tylko dzienniki elektroniczne, jak Librus, ale także komunikatory (np. Skype), telefony, poczta elektroniczna oraz czasem tradycyjna, platformy edukacyjne miejska, MENoska, platformy typu Zoom, Teams, Google Classroom i inne.
  • Działania wyjątkoweNiestety, nadal są uczniowie (5 tysięcy) zgłaszający problemy z lekcjami, dlatego tak ważna jest pomoc prywatnych firm, takich jak Techland czy ATOS, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, czy grup nieformalnych. Także nasze szkoły udostępniły już 730 sztuk sprzętu nauczycielom i uczniom (komputery, tablety, słuchawki…). Wpierani są także uczniowie innych narodowości. Szkoły – w miarę możliwości – starają się zdalnie zapewnić kontynuację nauki polskiego i zajęć wyrównawczych, konsultować i wspierać psychologicznie uczniów, udostępniać materiały dostosowane do znajomości języka, a nawet drukować materiały i przekazywać rodzicom, jeśli zachodzi taka potrzeba. W przypadku dzieci pochodzenia romskiego nauczyciele są w kontakcie z asystentami romskimi czy Fundacją Dom Pokoju.
  • Działania społecznePrzykładowo: Przedszkole nr 3 szyje maseczki i udziela pomocy sąsiedzkiej w zakupach, Przedszkole nr 10 wspiera rodziców i nauczycieli poprzez wysyłanie materiałów i propozycji z poradami i zabawami, Przedszkole nr 27 prowadzi zbiórkę dla szpitala przy Koszarowej, Przedszkola 57, 136 i 141 robiązakupy seniorom. W SP nr 1 Rada Rodziców zakupiła dla potrzebujących 7 laptopów, SP 15 prowadzi wideokonsultacje z psychologiem. SP nr 5 wspiera szpital przy Borowskiej, SP 58 szyje maseczki, a SP 84 udostępniło salę gimnastyczną dla „magików”, przygotowujących komputery dla potrzebujących. Szkoły też organizują sprzęt same lub w kontakcie z instytucjami lub organizacjami, troszczą się o uczniów w najtrudniejszej sytuacji, współpracują z klubami seniora, radami osiedli i organizacjami pozarządowymi.Technikum nr 15 udostępniło drukarki 3D do produkcji przyłbic ochronnych, przyłbice są przekazywane także przez szkoły zakładom opiekuńczo-leczniczym, Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu i organizacjom pozarządowym – m.in. przez Centrum Kształcenia Zawodowego.
  • PoradnieWszystkie poradnie psychologiczno-pedagogiczne prowadzone przez Wrocław prowadzą konsultacje indywidualne z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (komunikatory internetowe, poczta elektroniczna, profil na Facebooku) oraz zamieszczają na swoich stronach internetowych i stronie www.wrocław.pl materiały dla uczniów i rodziców. Z formy pomocy udzielanej na odległość korzysta ok. 30 osób. 

– Kochani dyrektorzy, nauczyciele, opiekunowie, kochani uczniowie, rodzice i wszyscy, których życie związane jest z opieka lub oświatą. Dziękuję wam bardzo. Nie potrafię wymienić wszystkich waszych zasług i osiągnięć, nie mam nawet czasu, by je wszystkie wymienić, pominąłem mnóstwo przykładów. Ale jedno chce powiedzieć. Jesteście wielcy!!! – z dumą podkreśla prezydent Jacek Sutryk.

Dzięki za krew!

– Wczoraj zachęcałem was do oddawania krwi w obiekcie naszego Młodzieżowego Centrum Sportu przy ul. Kominiarskiej 68. Frekwencja dopisała, za co bardzo dziękuję! – mówi prezydent.

Zachęcam do rozliczenia PIT we Wrocławiu!

– Wiem, że część mieszkańców Wrocławia jest zameldowanych w innych, często rodzinnych miejscowościach. Warto skorzystać z wolnego czasu w weekend i zalogować się w portalu Twój e-PIT, żeby przejrzeć swoje gotowe zeznanie podatkowe – namawia prezydent i wyjaśnia:

– Możecie zmienić tam swój adres zamieszkania na wrocławski przed zaakceptowaniem zeznania. To nie musi być adres zameldowania. Dzięki temu środki zostaną we Wrocławiu, w waszej najbliższej okolicy i przełożą się na konkretne działania miasta. 

Wasze PIT-y to rocznie ok. 1,5 mld zł dochodu dla Wrocławia, to 30% wszystkich miejskich dochodów. 

Czytajcie więcej TUTAJ.

Dyspensa dla katolików

Prezydent Sutryk: – Jutro niedzieladlatego przekazuję tym z Was, którzy należą do Kościoła rzymskiego, że do odwołania obowiązuje dyspensa dla wiernych z Wrocławia i Dolnego Śląska od udziału w mszach, której udzielił wiernym pod koniec marca arcybiskup metropolita wrocławski Józef Kupny.

Dyspensa oznacza, że nieobecność na mszach świętych w niedzielę lub święto nakazane w czasie trwania dyspensy nie jest grzechem. Arcybiskup zachęca do modlitwy, duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. 

Podziękowania 

  • #PosiłekDlaSeniora by Pasibus! Wrocław dołączył do akcji #PosiłekDlaSeniora. Wszystko dzięki Pasibusowi! Wrocławscy seniorzy dostali już pierwsze posiłki. A cała akcja jest godna wsparcia również dlatego, że dzięki niej Pasibus chroni swoje miejsca pracy. Dlatego zachęcam, jeśli tylko ktoś ma takie możliwości, by okazać swoje dobre serce, to zróbcie to. Szczegóły na stronie Pasibusa! 
  • Centrum Korona staje do walki z koronawirusem, dokładając swoją cegiełkę do pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom Wrocławia. Przekazali paczki z żywnością oraz środkami czystości do Fundacji Antoni, która prowadzi kuchnię charytatywną dla ludzi starszych, bezdomnych, ubogich oraz rodzin wielodzietnych.

– Wsparcie trafiło również do placówek pomocowych, współpracujących z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Kontakt z MOPS zaowocował przekazaniem środków czystości oraz produktów żywnościowych do Schroniska dla Osób Bezdomnych przy ul. Bogedaina 5 we Wrocławiu oraz Ośrodka Wsparcia przy ul. Reymonta 8 we Wrocławiu. Dziękuję! – mówi Jacek Sutryk.

Samorządowcy to... rebelianci!

Piotr Müller, rzecznik rządu: – Przepisy pozwalają na to, żeby podjąć działania przygotowujące do wyborów. Premier zlecił drukowanie kart wyborczych Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Jeżeli Poczta Polska nie otrzyma rejestru wyborców od samorządu terytorialnego, będzie to skrajne łamanie prawa przez samorządy; włodarze niektórych miast, de facto, w ten sposób chcą odebrać prawo wyborcze wielu obywatelom. Poczta Polska ma podstawy prawne, aby domagać się dostępu do danych osobowych w celu stworzenia spisu wyborców.

Sylwester Marciniak, szef PKW: – Komfortowa byłaby sytuacja, gdybyśmy na dzień dzisiejszy znali zasady, na jakich będą przeprowadzone wybory. Sytuacja jest szczególna i wymaga szczególnych unormowań prawnych. Optymalnym rozwiązaniem byłoby również bezpieczne głosowanie przez internet, to jednak kwestia lat przygotowań.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl