Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Wrocławskie kamienice – perły miejskiej architektury. Wrocławianie odkrywają Wrocław
- Kamienice, klatki schodowe i sienie – najpiękniejsze we Wrocławiu. Filip Heliasz TOP 11
- Najpiękniejsze kamienice Wrocławia – jak w Berlinie, Pradze czy Wiedniu
- Kamienice i klatki schodowe Wrocław: najlepsze adresy w mieście
- Kamienice Wrocławia: o czym świadczyła klatka schodowa
- Najpiękniejsze kamienice Wrocławia wg. Macieja Łagiewskiego
Wrocławskie kamienice – perły miejskiej architektury. Wrocławianie odkrywają Wrocław
Wrocławianie: znany i ceniony historyk dr Maciej Łagiewski rocznik ‘55 i popularny influencer Filip Heliasz rocznik ’98. Dzieli ich prawie pół wieku, ale łączy miłość do Wrocławia i wspólna pasja w odkrywaniu miasta. Uwielbiają wrocławskie kamienice, te XIX-wieczne z ich tajemnicami i skarbami –takimi jak klatki schodowe i sienie.
- Dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, Honorowy Obywatel Wrocławia, jest autorem znanych i popularnych książek historycznych o Wrocławiu. O mieście i mieszkańcach przedwojennego Breslau może opowiadać godzinami, odkrywając świat, którego już nie ma.
- Filip Heliasz prowadzi na Facebooku fanpage „Wrocław – Inwestycje budowlane”, ma stronę na Instagramie i kanał YouTube. Furorę w internecie robią zdjęcia Filipa, na których pokazuje m.in. przepiękne klatki schodowe i sienie w XIX-wiecznych wrocławskich kamienicach.
Kamienice, klatki schodowe i sienie – najpiękniejsze we Wrocławiu. Filip Heliasz TOP 11
Filip jest z pokolenia, które nie rozstaje się ze smartfonem.
Na swoim fanpagu „Wrocław – Inwestycje budowlane” publikuje zdjęcia, które pokazują jak zmienia się Wrocław. Nie brakuje też prawdziwych architektonicznych perełek: XIX-wiecznych klatek schodowych z oryginalnymi elementami, kaflami na ścianach i sztukateriami.
Filip Heliasz ma swój architektoniczny wrocławski ranking. Ze względu na elewację szczególnie lubi kamienicę przy Podwalu 73-74. Z tych wyjątkowych wrocławskich klatek schodowych wymienia swoje TOP 11 i adresy przy ulicach: Lelewela, Kołłątaja, Rejtana. Kościuszki, Jagiellończyka, Paulińskiej, pl. Powstańców Wielkopolskich, Chemicznej, Piastowskiej, Norwida i Smoluchowskiego.
Galeria zdjęć
Wśród odwiedzających fanpage Filipa Heliasza „Wrocław – Inwestycje budowlane” są ludzie z całej Polski i dawni breslauerczycy. Wrocławianie, zainspirowani jego zdjęciami, w komentarzach pytają o adresy fotografowanych miejsc. Filip nie podaje dokładnej lokalizacji, bo obawia się dewastacji.
Najpiękniejsze kamienice Wrocławia – jak w Berlinie, Pradze czy Wiedniu

Historyk dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia mówiąc o kamienicach w Breslau podkreśla: – Moda, jaka panował w architekturze czynszowej przełomu XIX i XX wieku, oscylowała wokół stylów historyzujących, ze szczególnym natężeniem form nawiązujących do antyku, a w końcu stulecia bardzo popularnych wówczas dekoracji secesyjnych.
Maciej Łagiewski dodaje, że wrocławska zabudowa czynszowa różni się od tej z terenów międzywojennej Polski. – Jest bardziej okazała, na co zwracali uwagę pierwsi Polacy przybyli do Wrocławia w 1945 roku. Pomijając reprezentacyjne centrum miasta, kamienice czynszowe we Lwowie, Krakowie czy Warszawie nierzadko były znacznie mniejsze, ale też bywały bardziej dekoracyjne aż do przesady.
Istotną kwestią jest również wyższy standard mieszkań w czynszowej zabudowie dolnośląskiej stolicy. Bardzo ciekawe są również wrocławskie kamienice wzniesione w stylu modernizmu. Wybudowano ich stosunków niewiele, bowiem dzielnice były już wypełnione zabudową przełomu wieków, ale w większości są to wspaniałe przykłady architektury modernistycznej – mówi Maciej Łagiewski.
Kamienice i klatki schodowe Wrocław: najlepsze adresy w mieście
Gdzie były najpiękniejsze i najbardziej okazałe kamienice i klatki schodowe w przedwojennym Wrocławiu? Maciej Łagiewski nie ma wątpliwości:
Kamienice Wrocławia: o czym świadczyła klatka schodowa
Maciej Łagiewski zaznacza, że klatka schodowa była reprezentacyjną i wspólną częścią kamienicy.
Nawet te zbudowane dla mniej zarabiających mieszkańców i mieszkanek miały zdobienia, choć oczywiście skromniejsze niż w kamienicach przeznczonych dla zamożniejszych osób. Schody czy poręcze zawsze miały jakąś formę, a ściany dekorowało malowidło bądź prosty relief.
– W wersji bogatszej pojawiała się ceramika, w tym kolorowe płytki lub okładziny z drewna czy marmuru. Na klatkach schodowych umieszczano też wielobarwne witraże. Im zdobniejsza klatka schodowa tym lepszą cenę można było uzyskać ze sprzedaży mieszkań. Warto dodać, że dekoracje klatki schodowej, ale również fasady czasem informowały o zawodzie inwestora czy jego zainteresowaniach – mówi historyk.
Najpiękniejsze kamienice Wrocławia wg. Macieja Łagiewskiego
Maciej Łagiewski: – Zawsze zachwycają mnie kamienice ulokowane wokół placu Powstańców Śląskich. Mają bardzo ciekawe dekoracje elewacji i poprzedzające je szerokie pasy zieleni. Ale chyba największe wrażenie robią wnętrza niektórych z nich, z zachowanymi sztukateriami, okładzinami z marmuru czy drewna. Muszę tu jednak zaznaczyć, ze doceniam wszystkie kamienice we Wrocławiu.
Współczesne budownictwo mieszkaniowe nie może się równać z tymi świadkami historii. Kamienice odznaczają się dobra lokalizacją na mapie Wrocławia, otaczają duże, zielone podwórka. Wzniesione zostały ze zdrowych, naturalnych materiałów, a ich wnętrza są przestronne, wysokie, z dużymi oknami. Mieszkania w kamienicach dają ogromne możliwości aranżacyjne.