wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

MPK "Festiwal Zorza 2025" - dojazdy i powroty z imprezy

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Akcja zima – kto za co odpowiada?

Akcja zima 2013/2014

230 ton soli zużyły ostatniej nocy służby drogowe odpowiedzialne za zimowe utrzymanie wrocławskich ulic. Pługosyparki wyjechały na drogi już wczoraj około godz. 23.00. Zakończyły pracę rano. Poza drogami i chodnikami posypywano solą też torowiska. Odśnieżaniu podlega również prawie 2000 przystanków komunikacji miejskiej. Ekosystem do dyspozycji ma 35 dużych pojazdów specjalistycznych, ale także kilkadziesiąt mniejszych, do odśnieżania chodników i placów.

- Do akcji ostatniej nocy zaangażowaliśmy wszystkie pojazdy. W niektórych miejscach przejeżdżały po 2, 3 razy. Na usuwanie śliskości z dróg zużyliśmy 230 ton soli, to więcej niż zwykle, kiedy średnio wykorzystujemy na jedną akcję około 150 ton – wylicza Anna Bytońska ze spółki Ekosystem, odpowiedzialnej za utrzymywanie zimowe dróg gminnych.

Czarne ulice bez poważnych wypadków

Dzięki temu udało się utrzymać „czarne” ulice. Mimo, że w porannym szczycie tworzyły się korki, to przebiegał on bardzo spokojnie.  - Nie odnotowaliśmy żadnych poważnych wypadków. Było kilka drobnych kolizji, ale to nic wyjątkowego – mówi dyżurna wrocławskiej policji drogowej. Obyło się również bez zdarzeń w ruchu tramwajów i autobusów.

Spółka Ekosystem przypomina, że nie tylko na służbach miejskich ciąży obowiązek utrzymywania dróg i chodników. – Takie obowiązki według polskiego prawa mają także zarządcy i właściciele nieruchomości – wyjaśnia Anna Bytońska.

Do czego obliguje nas prawo zimą?

Za zimowe utrzymanie dróg wewnętrznych (drogi osiedlowe, zakładowe, place przed dworcami kolejowymi i autobusowym) odpowiedzialni są zarządcy terenu.

Za usuwanie śniegu i likwidowanie śliskości na chodnikach odpowiedzialni są właściciele przyległych nieruchomości. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i regulaminem utrzymania czystości i porządku właściciele nieruchomości i zarządcy zobowiązani są do:

  • uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.  Obowiązek ten nie dotyczy chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
  • uprzątanie błota, lodu i śniegu z wydzielonych ciągów komunikacyjnych położnych na częściach nieruchomości służących do użytku publicznego takich jak drogi, chodniki, dojścia do budynków, garaży oraz miejsc zbierania odpadów. Śnieg i lód nie muszą być usuwane z terenu nieruchomości lecz mogą być gromadzone w miejscach, w których nie utrudnia to ruchu pieszego i nie zagraża przechodniom, pojazdom oraz istniejącej  zieleni,  z  zachowaniem  możliwości  odpływu wody roztopowej do kanalizacji.

Do odśnieżania i likwidowania lodu można stosować dopuszczone środki chemiczne takie jak: chlorek sodu, chlorek magnezu oraz chlorek wapnia. Oprócz środków chemicznych można stosować środki takie jak piasek o średnicy cząstek od 0,1-1 mm oraz kruszywo naturalne lub sztuczne o uziarnieniu do 4 mm.Nie należy stosować popiołu i żużli paleniskowych, gdyż mogą one zawierać substancje szkodliwe dla środowiska! Nie należy przekraczać warunków stosowania środków chemicznych określonych w przepisach szczególnych.Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że środki chemiczne (sól) mogą być stosowane wyłącznie na terenach utwardzonych, na których wody roztopowe odpływają do kanalizacji, a także drogach publicznych, ulicach i placach w sposób najmniej szkodzący terenom zieleni oraz drzewom i krzewom!

W żadnym wypadku nie można ich stosować na terenach zieleni oraz w ich pobliżu, jeżeli odpływające wody roztopowe mogą przedostawać się w na tereny zieleni lub w pobliże drzew.Pamiętajmy, że odgarnięty śnieg i lód nie może przysłaniać wpustów kanalizacji deszczowej ani utrudniać ruchu pieszych. Śnieg i lód pochodzący z terenów komunikacyjnych oraz z terenów, na których stosowano środki chemiczne nie może być gromadzony na terenach zieleni oraz na terenach nieutwardzonych w pobliżu drzew i krzewów.Za niewywiązywanie się z tych obowiązków straż miejska możę nałożyć na właściciela lub zarządcę mandat w wysokości 100 zł.KAJ

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama