Album, najnowsza publikacja wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość to pod wieloma względami wydawnictwo wyjątkowe.
Czytelnicy na ponad 400 stronach znajdą blisko 800 ilustracji - przede wszystkim nieznane nikomu zdjęcia, a także dokumenty oraz programy meczowe, plakaty, bilety wstępu oraz wycinki prasowe.
Wszystko od momentu powstania klubu - od 1947 r. do końca sezonu 2011/2012, kiedy to Śląsk wywalczył drugi w historii tytuł mistrzów Polski. Wstęp to historyczny rys klubu, a prezentowane ilustracje przeprowadzą każdego kibica przez fascynującą, pełną wzlotów i upadków historię klubu, a także ludzi, którzy od zawsze byli idolami Wrocławia, a teraz nierzadko odeszli w zapomnienie.
W książce nie brakuje oczywiście ilustracji dokumentujących okres największej świetności klubu, który przypadł na przełom lat 70. i 80. ubiegłego wieku.
Bynajmniej jednak autorzy nie potraktowali pobieżnie czasów, kiedy Śląsk grywał w niższych ligach. Szczególnie cenne są zamieszczone w albumie unikalne ilustracje dokumentujące najwcześniejszy, niemal nieznany okres w dziejach klubu. Swoją opowieść doprowadzili do czasów współczesnych, a drugie mistrzostwo Polski i zdobycie Superpucharu 2012 stanowi wspaniały akcent końcowy i klamrę spinającą dzieje piłkarskiego Śląska.
Chociaż historia najbardziej utytułowanego wrocławskiego klubu piłkarskiego liczy sobie już 66 lat, to ciągle można odczuć brak opracowań, które byłyby poświęcone WKS-owi.I jak powiedział podczas spotkania dr Jarosław Maliniak, współautor książki "Choć prezentowany album nie pretenduje do miana monografii Śląska, to w dużej części wypełni tę lukę". Album to pozycja obowiązkowa nie tylko dla kibiców piłki nożnej i Śląska, ale także dla wrocławian, którzy często nie wiedzą jak wiele osób angażowało się w działalność klubu.
Informacja o sprzedaży albumu: TUTAJ
Album „Z piłkarskim Śląskiem przez lata... Historia WKS Śląsk Wrocław 1947–2012”, autorzy: J. Maliniak, P. Sroka, J. Szandrocho, Wrocław 2013, Wydawnictwo: Ośrodek Pamięć i Przyszłość.
Integralną częścią prezentacji albumu była debata „Zachowanie futbolowej pamięci – mit czy dobre chęci”, w której udział wzięli
• red. Michał Karbowiak (Gazeta Wyborcza), • dr Andrzej Ostrowski (Dolnośląska Szkoła Wyższa), • Piotr Waśniewski, prezes Śląska Wrocław • Paweł Parus (Klub Kibiców Niepełnosprawnych) Spotkanie poprowadził red. Robert Skrzyński (Radio Wrocław, Canal+).
W debacie poruszano ważne kwestii związanych z tożsamością, pamięcią o klubie, jego historii i dziedzictwie oraz niełatwej sztuce przekazywania tej specyficznej wiedzy historycznej następnym pokoleniom. Wszyscy zaproszeni do dyskusji byli zgodni: nie wolno zaprzepaścić szansy, jaką daje możliwość obcowania z historią, np. w formie Muzeum Śląska. O jego powstaniu dużo już się mówiło, a idealną wprost lokalizacją wydaje się być nowy stadion przy Al. Śląska.
Na podst. materiałów Ośrodka Pamięć i Przyszłość opracowała Patrycja Wojciechowska.