Szkolenie wojskowe w ramach Legii Akademickiej
W szkoleniu Legii Akademickiej mogą wziąć udział studenci uczelni publicznych i niepublicznych, którzy mają obywatelstwo polskie. Nie ma żadnej weryfikacji dotyczącej kondycji fizycznej czy zdrowia. Znaczenia nie ma też kierunek ani tryb studiów.
Do Legii Akademickiej najczęściej zgłaszają się studenci kierunków związanych z naukami społecznymi, szczególnie z bezpieczeństwem, ale też przyszli prawnicy i informatycy. Innymi słowy, ci, którzy przyszłość zawodową mogą wiązać ze służbami mundurowymi.

Szeregowiec po szkoleniu podstawowym
Szkolenia w ramach Legii Akademickiej odbywają się już od 2017 r. – wówczas uruchomiono program pilotażowy. W kwietniu 2022 r. zmieniono jednak zasady ich organizowania.
Obecnie szkolenie podstawowe prowadzi Wojskowe Centrum Rekrutacji. Ten etap trwa 28 dni i odbywać się będzie w ramach letniego turnusu. Student biorący udział w szkoleniu otrzyma 4560 zł.
Kapral po szkoleniu podoficerskim
Następnie, jesienią przyszłego roku, odbędą się szkolenia podoficerskie. We Wrocławiu tylko dwie uczenie są uprawniono do prowadzenia Szkoły Legii Akademickiej: Uniwersytet Wrocławski i Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu.
Szkolenia organizowane przez Uniwersytet Wrocławski prowadzą wykładowcy z Akademii Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki.
Szkolenie teoretyczne i praktyczne trwają łącznie 21 dni. Po zdaniu egzaminu student może uczestniczyć w 15-dniowym szkoleniu specjalistycznym, np. z kryptologii i cyberbezpieczeństwa.
Legia Akademicka. Spotkanie informacyjne
Spotkanie informacyjne w sprawie Legii Akademickiej poprowadzą przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu. Odbędzie się ono 28 lutego o godz. 11.20 w sali 201 w Instytucie Studiów Międzynarodowych przy ul. Koszarowej 3.